18 січня, після 2,5 днів обговорення, Верховна Рада України прийняла у другому читанні законопроект «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях». Цей законопроект підтримали 280 народних депутатів, 36 народних обранців голосували проти його прийняття у запропонованій до другого читання редакції, серед них - Артур Мартовицький, депутат від 36-го одномандатного виборчого округу. Він вважає прийнятий документ важливим й необхідним, але недопрацьованим та таким, що не відповідає задекларованим цілям.

 

«Як тільки не називали цей законопроект – про реінтеграцію, про деокупацію Донбасу. Але його зміст у проголосованій редакції не відповідає жодній з цих назв, - коментує Артур Мартовицький. - Цей закон не допоможе нам ані об’єднати країну, ані припинити збройний конфлікт, ані забезпечити державний суверенітет України на Донбасі».      

 

Депутат акцентує увагу на тому, що в законі багато норм про військову оборону, статус військовослужбовців, повноваження військово-цивільних адміністрацій. І це в сьогоднішній ситуації важливо й актуально. Але жодна норма  документу не захищає права та інтереси цивільного населення - громадян України, які проживають на окупованій території. Більш того, дія закону призведе до втрати ними можливості реалізовувати свої конституційні права, такі як, наприклад, право громадянина управляти справами територіальних громад (ст. 38 Конституції України), право на соціальний захист (ст. 46), право на свободу пересування територією України (ст. 33), право на повагу гідності (ст. 27), право на недоторканість житла (ст. 30) тощо.

 

До того ж, ще на етапі першого читання законопроекта було відхилено статтю про необхідність дотримання Мінських домовленостей. Це, на думку депутата від 36-го округу, відрізало єдиний шлях до завершення військового конфлікту дипломатичним, мирним шляхом.

 

«Такий незбалансований підхід до врегулювання прав й інтересів військовослужбовців та цивільного населення окупованих територій, питань війни та миру, не створює умов для реінтеграції, тобто для повернення Донбасу в Україну», - прокомментував Артур Мартовицький.