Конституційний Суд України (КСУ) своїм рішенням від 27 лютого № 1-р/2018 визнав неконституційним оподаткування пенсій, яке відбувалося відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо податкової реформи)» від 28 грудня 2014 року. Це стало результатом конституційного провадження, яке було розпочато за поданням, ініційованим народним депутатом від 36-го округу Артуром Мартовицьким.


Нагадаємо, що 28 грудня 2014 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України (щодо податкової реформи)» було запроваджено обмеження для пенсіонерів, державних службовців, працюючих пенсіонерів щодо обкладання податком їх пенсій, а у окремих випадках – призупинення їх виплат взагалі.


«Я заробив свою пенсію працею на підприємствах вугільної галузі. Й мені до болю знайома ця проблемна ситуація, з якою зіткнулись тисячі українських працюючих пенсіонерів. У липні 2015 року за моєї ініціативи, що знайшла підтримку 48-ми моїх колег по опозиції, було підготовлено та скеровано до КСУ конституційне подання щодо визнання окремих положень Податкового кодексу України, зокрема, в частині обкладення податком пенсій, неконституційними. І ось, через тривалий час кропіткої роботи та протистояння, нам вдалось через орган конституційного провадження поставити крапку у цьому питанні», - коментує Артур Мартовицький.


КСУ констатував, що встановлення Верховною Радою у законодавстві України оподаткування пенсій та зміни суми, з якої починається таке оподаткування, суперечить таким елементам конституційного принципу верховенства права, як правова визначеність, правова передбачуваність, правомірні очікування і справедливість.

 

Таким чином положення Податкового кодексу про оподаткування пенсій втрачають свою чинність із дня ухвалення зазначеного рішення суду, яке є остаточним і не підлягає оскарженню.

 

Це означає, що всі громадяни, чиї пенсії у неконституційний спосіб обкладались податками, посилаючись на вищезазначене рішення Конституційного Суду України, можуть звертатись до судів за відновленням їх порушених прав та законних інтересів, заявляючи вимоги про стягнення незаконно утриманих податків з їх пенсійного забезпечення.