6 квітня Артур Мартовицький звернувся до Прем’єр-міністра України з вимогою доручити профільним міністерствам проаналізувати пакет законів, згідно якого призначаються та осучаснюються пенсії робітників вугільної галузі. Наступним кроком уряду, як сказав нардеп під час прес-брифінгу у парламенті, має стати ініціація законодавчих змін, спрямованих на підвищення рівня соціального захисту пенсіонерів-шахтарів.


Минулого тижня у Західному Донбасі пройшли ініційовані Артуром Мартовицьким зустрічі громадськості міст Першотравенська та Тернівки з міськими представниками Пенсійного фонду України. Їх необхідність була обумовлена тим, що, з моменту вступу в силу так званої «пенсійної реформи», у приймальні народного депутата надійшло вже кілька сотень звернень громадян зі скаргами на погіршення стану їх пенсійного забезпечення та з проблемними питаннями щодо нарахування та перерахунку пенсій. «Зважаючи на те, що Західний Донбас – вуглевидобувний регіон, багато таких звернень надходить від пенсіонерів-шахтарів - людей, які присвятили своє професійне життя забезпеченню енергетичної безпеки України», - підкреслив А. Мартовицький в ході брифінгу.    


За словами народного депутата, представники профспілок інвалідів та шахтарів-регресників Західного Донбасу висловили йому велике занепокоєння тим, що осучаснення (перерахунок) призначених раніше пенсій з урахуванням середньої зарплати за 2014, 2015 та 2016 роки, зафіксованої на рівні 3764,40 грн. та зменшення оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%, обумовлені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, який набрав чинності 11 жовтня 2017 року, фактично призвели до зменшення на 25% розміру шахтарських пенсій, призначених з 1 січня 2018 року. А пенсії громадян, які мали значний страховий стаж та низький коефіцієнт заробітної плати, врахований при розрахунку розміру пенсії, не збільшилися.


До того ж, шахтарі-пенсіонери, які мають великий підземний стаж й продовжують працювати, наприклад, на шахтній поверхні, згідно нового Закону мають робити перерахунок пенсії після двох років праці по заробітній платі поточного місця роботи, коефіцієнт їхньої зарплати при цьому зменшується в 2 рази. Це також негативно вплинуло на розмір пенсій при їх осучасненні у жовтні 2017 року.


До погіршення рівня пенсійного забезпечення шахтарів, які відпрацювали на підземних роботах, за списком №1, не менш, ніж 15 років (чоловіки) та 7,5 років (жінки), призводить й оновлена редакція статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці». «Я впевнений: не можна підвищити престижність професії, знижуючи рівень пенсійного забезпечення громадян, які віддали цій професії значну частину свого життя!» - наголосив Артур Мартовицький.


Не сприяє створенню належного рівня соціального захисту пенсіонерів-шахтарів й діюча редакція пункту 2 статті 41 Закону України “ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, яка встановлює обмеження для сум пенсійних виплат.  


 

«Тому я звернувся до Прем’єр-міністра України з вимогою зробити все необхідне для підвищення рівня соціального захисту пенсіонерів-шахтарів, які забезпечували енергетичну незалежність нашої держави та у більшості випадків втратили своє здоров’я, виконуючи цю важливу місію! Й саме по них болюче «вдарила» так звана пенсійна реформа! Пенсіонери й інваліди-шахтарі Західного Донбасу вже сьогодні готові їхати до Києва, щоб відстоювати свої права на гідне пенсійне забезпечення під стінами урядових будівель. Дуже сподіваюся, що керівництво уряду, який несе повну відповідальність за наслідки цієї ганебної «псевдо реформи», оперативно відреагує на мої вимоги й необхідності у такого роду акціях не буде» – підкреслив Артур Мартовицький.